
Stödstrumpor i nylon
Stödstrumpor i nylon passar dig som vill ha tunnare stödstrumpor!
Nylonstödstrumpor passa perfekt för tillfällen när du vill vara lite extra fin och behöver stöd och kompression för dina ben och fötter. Stödstrumpor i nylon passar även dig som vill ha en mer diskret och enkel stödstrumpa.
Stödstrumpor i nylon
Är tunna, sköna och känns behagliga mot huden. Stödstrumpor kan även användas under varmare dagar där du inte kan använda de klassiska stödstrumporna i exempelvis bomull och ull. Stödstrumporna finns både i den klassiska och stilrena färgen svart, eller färgglada för den som vill ha en liten extra färgklick.
Stödstrumporna i nylon är vackra, tunna, eleganta och ger en känsla av lyx samtidigt som de ger en skön massageliknande känsla för dina ben och fötter.
- Tryck
- 15-21 mmHg
- Tvättråd
- 40 grader, stryk/torktumla ej
- Material
- 78% polyamid, 22 % elastan
- Kompression
- Medium
- Nya matrial
- Nylon
Du kan få produkten att hålla länge genom att följa riktlinjerna kring hur du tvättar och tar hand dessa. Du kan se tvättrådet i faktabladet och du kan klicka här för att se skötselråden.